ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי מבצעים דרך דופן הבטן של האישה לצורת הוצאת השילייה והעובר. לא משתמשים בו סתם כך. זהו ניתוח שמבצעים רק אם יש בו צורך ממשי והוא מהווה תחליף ללידה טבעית. ישנה עליה בכמות הניתוחים הקיסריים בכל העולם אך ישראל נחשבת מדינה שבה העליה מתונה יותר. בישראל כיום כ20% מכלל הלידות מתבצעות בניתוח קיסרי. כמו שכבר נאמר, זהו ניתוח השמור למקרים שבו רופא מחליט שהוא נצרך ולא מנתחים אישה רק כי כך היא רוצה.

משמעות השם ניתוח קיסרי

רבים נוטים לחשוב שהמונח "ניתוח קיסרי" מגיע מכך שיוליוס קיסר נולד כך, אך אין זה נכון, הרי הניתוחים הקיסריים החלו רק כמה מאות שנים אחרי תקופה זו. בנוסף, אמו של יוליוס הייתה אמורה למות בניתוח מאחר ובתקופה זו ידוע שעוד לא היו משכחי כאבים ואין סיכוי שהיא תשרוד ניתוח כזה ללא חומרים משכחי כאב וידוע שהיא חיה גם אחרי שנולד. מקור השם מגיע מהמילה הרומאית – Caedere שפירושה לחתוך או להפריד. מושג זה נאמר בהקשר חוק רומאי שאמר שאם אישה מתה בזמן הלידה – אסור לקבור אותה ואת העובר באותו קבר. אגב, על פי היהדות תינוק שנולד בניתוח קיסרי יש לזה השלכות כמו זה שהוא פטור מפדיון הבן ועוד.

מתי מתבצע ניתוח קיסרי

ישנם 2 אפשרויות לביצוע ניתוח קיסרי. הראשונה מתבצעת כשאר יודעים מראש שהאישה לא מסוגלת ללדת לידה טבעית מסיבה כזו או אחרת ולכן קובעים לה מראש בשבוע ה38 או 39 ניתוח. האפשרות השניה היא שבמהלך הלידה מתעורר צורך רפואי בניתוח וכשזה קורה – ניתוח קיסרי יכול להתחיל תוך דקות עד שעות מאותו רגע. הכל תלוי בדחיפות ובהחלטת הרופא הבכיר בשטח.

מתי יש צורך לעשות ניתוח קיסרי

א. אם הלידה לא מתקדמת כמו שצריך באופן קיצוני – מבצעים ניתוח קיסרי. זה לרוב יקרה לאחר נסיונות רבים ללידה טבעית. חוסר התקדמות בלידה יכול לנבוע מהמון סיבות שונות כמו צירים לא יעילים, עובר גדול ועוד.

ב. במידה והעובר עצמו מראה צורך כזה כמו שינויים קיצוניים בדופק הלב שלו. לא על כל שינוי בדופק הרופא יחליט לעבור לניתוח. זה שיקולים של רופא והוא כבר ידע מה לעשות בהתאם למוניטור. כאשר יש סיכון לעובר – לא לוקחים סיכונים.

ג. אם היולדת עברה כבר ניתוח קיסרי אחד – הרופאים ימליצו לה ללדת בניתוח קיסרי אך זה לא מחייב. אם היא עברה 2 ניתוחים קיסריים – היא תהיה חייבת ללדת בניתוח.

ישנם סיבות נוספות שיחייבו את האישה ללדת בניתוח קיסרי עליהן נרחיב במאמר אחר. בכל מקרה – שיהיה בהרבה מזל טוב ובהצלחה רבה!