דולה

רוב הסיכויים שכבר שמעת את המושג דולה במהלך ההיריון. אז מה זה בעצם דולה? ובכן, דולה הינה בחורה שהוכשרה לתמוך וללוות לידות בחדר הלידה. הטיפול נעשה בשני מישורים. במישור המנטלי במישור הפיזיולוגי על ידי עיסוי, שיאצו וטכניקות נוספות. הזוג כמובן הוא זה שקובע את אופן קבלת השירות, האם הם רוצים תמיכה וליווי במהלך כל ההיריון ובחדר הלידה, או רק איזו פגישת היכרות ותמיכה בחדר הלידה בלבד. כל  זוג ומה שמתאים לו. ניתן גם להתייעץ עם הדולה טלפונית. ברגע שתהליך הלידה מתחיל, הדולה מגיע אל חדר הלידה והיא הדמות המרגיע והתומכת שהזוג מכיר. במהלך הלידה הדולה מלווה את הלידה ועוזרת – היא תגיד לאישה מתי לנשום, מתי ללחוץ, מתי להרפות ועוד. בנוסף ולא פחות חשוב – היא תסביר למלווה של האישה (לרוב בעלה) כיצד לתמוך בה. הטיפול במהלך ההיריון יכול להתבצע בלבוש מלא או חלקי. הכל בהתאם לאופי הלידה והצורך. לדולה יש כל מיני סוגים של מסאז'ים וטיפולים נוספים אך היא לא מבצעת אף מגע בשום חלק מיני שבגוף האישה.

ההבדל בין דולה למיילדת

חשוב להבין, הדולה היא לא מיילדת ולכן היא לא אחראית לבריאותו של העובר. זאת אומרת שרק הרופא מבצע בדיקות וגינליות ורק הוא מחליט האם אפשר להתקדם בלידה. 

ישנה הדרכה כיצד להניק תינוק והיא מתבצעת על בובה, ציור ושד שעשוי מבד. גם הדרכה זו נעשית בלבוש מלא ואין שום מגע בין הדולה לשדיים של האישה היולדת. לאחר הלידה, הדולה תעזור לאישה לחבר את התינוק להנקה ראשונה לפי הצורך. במידה ויהיה צורך במגע כלשהו של הדולה בשדיים של האישה – זה יתבצע אך ורק באישור של האישה היולדת.

מדוע כדאי לשכור שירותי דולה

ישנם מחקרים ברורים מאוד שמצביעים על הנקודות הבאות בלידות שבהן נכחה דולה:

  1. הלידות היו יותר קצרות משמעותית.
  2. היולדות לקחו פחות משככי כאבים.
  3. פחות חיתוכים.
  4. ירידה של 50% בצורך בניתוח קיסרי! נתון מדהים.
  5. התינוק יוצא במצב טוב יותר.
  6. הזוג יוצא שבע רצון מהלידה.
  7. יש פחות צורך בלקחת חומרים מזרזי לידה.
  8. ירידה של ארבעים אחוז בצורך להשתמש במלקחיים.
  9. ירידה של שישים אחוז בצורך לקחת אפידורל.

האם אפשר לבקש מהדולה פרטיות

כמובן שאפשר! הדולה אפילו תעודד אתכם לקחת לעצמכם כמה רגעים לבד ולחוות את הלידה כזוג. בנוסף, דקות לאחר הלידה הדולה תהיה בתפקיד הצלמת והיא תצלם את הרגעים הראשונים שלכם כמשפחה רחבה יותר. אומנם זה נראה זניח אבל זה ממש לא. כי את רגעי השמחה וההתרגשות הללו של בני הזוג לאחר יציאת התינוק אל אוויר העולם לרוב אף אחד לא מתעד ואלו רגעים שאף אחד לא רוצה לפספס.